XS
SM
MD
LG
XL

Yüksek İstişare Kurulu Kasım 2013

Arapgir Kültür Derneği tarafından organize edilen Arapgir Kültür Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeleri ve Arapgir Sivil Toplum Platformu üyesi

26 Derneğin katıldığı tolantı Green Park Merter Hotel´de 23 Kasım 2013 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Arapgir Sivil Toplum Platformu üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Arapgir Bağbozumu Şenlikleri´nin iptali üzerine yaşanan ekonomik ve manevi kayıplar ile Arapgir´in doğasını bozacak olan proje HES, masaya yatırıldı.

Arapgir Sivil Toplum Platformu üyesi Arapgir Kültür Derneği´nin oncülüğünde Yüksek İstişare Kurulu üyeleri ve 26 koy derneğinin yoğun katılım gosterdiği toplantı, 23 Kasım 2013 Cumartesi Green Park Merter Hotel´de yapıldı.  Toplantının açılış konuşmasını yapan Arapgir Sivil Toplum Platformu sozcüsü ve Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, iki gündem maddesi olan Arapgir Bağbozumu Şenlikleri´nin iptali üzerine yaşanan ekonomik ve manevi kayıplar ile Arapgir´in doğasını bozacak olan proje HES üzerinde duruldu.

 Moderetorlüğünü Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akaşhin´ nin yaptığı toplantıya Arapgir Kültür Derneği Yüksek İştişare Kurulu üyelerinden Yüksel Çengel, Yusuf  Uludağ, Prof.Dr. Seyfettin Uludağ,M.Ali Akalın,Halim Bolükbaşı, Sefa Bingüler,Hasan Akalın, İlhami Saruhan, İbrahim Parlar, Sadık Salman,M.Ali Büyüktarla katılırken Arapgir Kültür Derneği Yonetim Kurulu Üyeleri Deniz Kutlu,Mesut Kavukoğlu, Av.İbrahim Kotan, Zühtü Gürşen ,Pınar Bingüler,Murat Donyanoğlu, İlhan Gürkan´ da hazır bulundular. Yine toplantıya Arapgir Sivil Toplum Üyelerini temsilen,


 Eğnir Koyü Dernek Başkanı, Hüseyin Kara

Bostancik Koyü Dernek Başkanı A.Galip Bildirici

Ciğnir Koyü Dernek Başkanı Hıdır Turgut

Suceyin Koyü Dernek Başkanı İmam Yaman

Yeşilyayla Koyü Dernek Başkanı Hüseyin Mert

Sipahiuşağı Koyü Dernek Başkanı Mehmet Koçdağ

Koru Koyü Derneği adına Şemsettin Gültekin

Sinikli Koyü Dernek Başkanı Cemal Uzun

Deregan Koyü Derneği adına Dursun Aydoğdu

Günyüzü Koyü Dernek Başkanı Asker Çataltaş

Gozeli Koyü Dernek Başkanı Bayram Kaya

Boğazlı Koyü Derneği adına Rıza Salman

Kayakesen Koyü Dernek Başkanı Ahmet Taşpolat

Yaylaçık Koyü Dernek Başkanı Hüseyin Kaya

Onar Koyü Dernek Başkanı M.Ali Tanrıvermiş

Konducak Koyü Dernek Başkanı Zühtü Gürşen

Çakırsuyu Koyü Dernek Başkanı Kasım Pektaş

Gebeli Koyü Dernek Başkanı Ali Rıza Kılınç

Çaybaşı Koyü Derneği Başkanı Abdullah Eren

Alışlı Koyü Derneği ,

Taşdibek Koyü Derneği,

Eski Arapgir Koyü Derneği üyeleride toplantıya katıldı.

Toplantıya ayrıca misafir olarak davet edilen Malatya Eğitim Vakfı Başkan Vekili Muammer Şahin ve Potürge Belediye Başkanı Dr.Nejdet Ayaydında katıldılar.

Uzun süren gorüşmelerin neticesinde Arapgir Sivil Toplum Platformu üyesi olan Arapgir Kültür Derneği ve 26 Koy Derneği´nin yayınladığı sonuç bildirgesinde şu temennilerde bulunulmuştur.

ARAPGİR BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ KARARLARI

   Arapgir´in en onemli tanıtım etkinliği olan Bağbozumu Festivali´nin iptal edilmesi ilçemizin onemli bir tanıtımın yapılamamasına ve ekonomik kayıba neden olduğu sonucuna varıldı. 

   Arapgir Bağbozumu Festivali´nin düzenlenmesi için yapılan toplantılar sonrasında çıkan tahmini bütçesi 78 bin lira olarak hesaplandı. Bunun neticesinde yapılacak olan şenlik organizasyonda yer alan konser, sempozyum, konaklama, yemek, ulaşım ve üzüm yarışması gibi tüm çalışmaların giderleri belirlenerek Arapgir Kültür Derneği tarafından 26 derneğimizin verdiği katkılar neticesinde 29 bin TL´lik para toplanmıştır. Ancak hazırlıklar son aşamaya geldiği noktada ise ikdidar partisinin  iptal edin uyarısı Arapgir Bağbozumu Şenlikleri ´nin yapılmamasına sebep olmuştur.

 Bu 29 Bin TL içinde sanatçı kaporaları, uçak rezervasyonları ve baskılı malzemelerin heba olmasına neden olmuştur. Bunun neticesinde de Koy Dernekleri ve Arapgir esnafında heves ve hayal kırıklığına ile maddi kayıplara sebep olmuştur.

 Toplantı sırasında Tertip Komitesi adına harcamaları yapan Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin Bağbozumu Şenliklerinin İptal edilmeden once yapılan harcamaları ( 29.Bin TL) belgeleri ile katılımcılara ibra etti.

Bağbozumu Şenliklerinin iptal edilmesiyle mağdur olan ve bağış yapan derneklerimiz, tertip komitesinden herhangi bir iade taleplerinin olmayacağını belirttiler.

 Arapgir Bağbozumu Şenlikleri sadece bir eğlence programı olarak algılanması bizi çok üzmüştür. Bu durum Arapgir ´e gelecek binlerce hemşehrimizin ve ilçede hazırlık yapıp ekonomik getiri bekleyen esnafları zor durumda bırakmıştır. Maddi ve manevi olarak Arapgir adına mağduriyet yaşandığı dile getirildi.

Bu şenliğin iptalinin Arapgir birlikteliğine zarar verebileceği, devlet millet işbirliğine olumsuz etki yapabileceği ve ileriki süreçte de devam edebileceğine yol açacağı sonucuna varıldı. Onümüzdeki süreçte bu olumsuzlukların yaşanmaması için Arapgir Sivil Toplum Birliği Üyeleri ile Arapgir´de ki tüm yerel idare ve mesleki odalar ile iş birliği yapılması ozellikle dile getirildi, bu çalışmaların Arapgir Sivil Toplum birliği adına Arapgir Kültür Derneği başkanlığında yapılması kararlaştırıldı.

Ozellikle son 4 yıl içinde bolgemizde ornek proje ve çalışmaları ile iş birliği içersinde olan ve büyük takdir toplayan  Arapgir Kültür Derneği ,Arapgir Belediyesi, Arapgir Kaymakamlığı süreci zarar gormemelidir. Bu anlamda başarılı bir şekilde devam eden ozellikle restorasyon çalışmaları ve bağcılığımızın yaşadığı sorunların giderilmesi yine Arapgir´i olumsuz etkileyecek Kozluk Vadisinde ki HES´ lerin engellenmesi en onemli gorevler olarak sıralanarak altı çizildi.

Arapgir´in tanıtılmasına ve ekonomik olarak büyümesine katkı sunan her yıl eylül ayında yapılan Bağbozumu Şenlikleri´nin aksatılmadan devam etmesi en büyük temenni olarak belirtilerek bu konuda yürüteç gorevini üstlenen tertip komitesinin alacağı kararının beklenilmesini toplantı konuşmacıları ozellikle dile getirdiler.

HES PROJESİ KARARLARI

Arapgir Kozluk Vadisi üzerine yapılması planlanan ve doğal felakete yol açacak olan HES  projesindeki Kozluk Regulatorü ve Beton Santrali´ne karşı Arapgir Sivil Toplum Platformu olarak birlikte hareket edilmesi kararlaştırıldı.           

 Arapgir Sivil Toplum Platformu üyelerinin tamamı heyete donüştürülerek  ocak ayı içersinde Ankara´ya gidilip İlgili bakanlık ve birimlerle gorüşülmesi ve konunun anlatılması benimsendi.

Tüm hemşehrilerimizle,  ozellikle sosyal medyada iletişim kurulması mail ve sms yolu ile

HES´lere karşı ülkemizin değişik bolgelerinde mücadele veren sivil toplum kurumları ile iş birliğine gidilmesine gerektiği noktalarda ortak hareket edilmesine karar verildi.

Kozluk vadisinde yapılmak istenen HES´lere karşı hukuki sürecin başlatılması ve Arapgir Sivil Toplum Platformu tarafından gorevlendirilecek deneyimli bir hukukçunun en kısa sürede yetkilendirileceği konusu benimsendi.

Gorsel ve sozel medya HES´in Arapgir´ e vereceği zararlar konusu daha fazla dile getirilmesi ve bolgeye ozellikle doğa konusunda uzman akademisyenlerin gotürülmesi ve Arapgir´de bilgilendirilme toplantısı yapılması ozellikle vurgulandı.

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım