XS
SM
MD
LG
XL

Arapgir Envanteri

ARAPGİR KÜLTÜR DERNEĞİNDEN ÖRNEK HİZMET ARAPGİR´İN TARİH VE KÜLTÜREL MİRASINI BİR BÜTÜN HALİNDE GÜN IŞIĞINA ÇIKARAN PROJENİN ADI “ARAPGİR ENVANTERİ”

ARAPGİR  ENVANTERİ” ARAPGİR KÜLTÜR DERNEĞİ TARAFINDAN BASIMI GERÇEKLEŞTİRİLEN ESER ARAPGİR´İN ZENGİN TARİHİNE VE KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTUYOR.

Arapgir´in Tarih,Mimari ve Yasam Taşınmaz Kültür Envanterinin hazırlanması İstanbul Teknik üniversitesi mimarlık fakültesi öğretim üyesi Prof Dr.Kemal  Kutgun Eyüpgiller ve Arapgir Kültür Derneği tarafından hazırlandı. Arapgir'in bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı ve en büyük yazılı eseri olan kitap 631 sayfadan oluşuyor. Envanterin hazırlanmasında editörlüğünü Prof.Dr.kemal kutgun Eyüpgiller ,yardımcı editörlüğünü M.Oytun Kasapgil yaparken envanterde yer alan eserleri Arapgir' de tespit edilmesi ve fotoğraflanmasını Prof Dr Kemal Kutgün Eyüpgiller ve Aras Neftçi yaptı.

Envanterin basımını ve dağıtımının ise Arapgir Kültür Derneği tarafından sağlandı, Envater ilk etapta Arapgir Kültür Derneği tarafından  Ülkemizde bulunan Kütüphanelere , yüksek öğrenim kurumlarına ,Valiliklere, belediye başkanlıklarına ve bazı önemli sivil toplum kurumlarına gonderilecek.

Arapgir kültür derneği başkanı Turgay Akşahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Arapgir de  Arapgir Kültür Derneği olarak yaptığımız çalışmalar ortadadır, Özellikle Arapgir kültür derneği olarak İstanbul teknik üniversite, Çekül, Arapgir belediyesi ve Arapgir kaymakamlığı ile başarılı proje çalışmaları yaptık. Bu anlamda gördük ki Arapgir´in derin ve zengin tarihini , kültürünü ve muhteşem mirasını büyük bir yazılı kaynağa dönüştürme ihtiyacı var. Özellikle değerli hemşehrimiz Prof.Dr.KEMAL Kutgün Eyüpgiller Arapgir Tarihi ve kültürel envanterinin hazırlanması aşamasında büyük fedakarlık yaptı. Kendi elleriyle Arapgir' deki eserleri ve taşınmaz kültür varlıklarını fotoğrafladı, bütün bunları bilgi ağıyla donattılar, bize de bu eserin yayınlanması için bütün giderlerini üstlenmek kaldı. Ayrıca Çekül vakfı başkanı Prof. Dr. Metin Sözen hocamızın da manevi katkıları hep yanımızda oldu, hiçbir devlet kurumundan katkı almadan sadece vefalı hemşehrilerimizin derneğimize ve Arapgir´e verdiği anlamlı katkıları biriktirerek Arapgir´e yakışacak eserimizi ortaya çıkardık. Arapgir envanterinin tüm hakları Arapgir Kültür Derneğine ait olup sadece kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilecektir. Eserin ortaya çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Arapgir envanterinde Arapgir geçmiş tarihi ve güncel bilgiler ile tanıtılırken Arapgir de bulunan tüm tarihi eserler fotoğraflı bir şekilde tanıtılıyor. Ayrıca 400 adet tarihi eser (KÖŞK, CAMİ, HAN, KÖPRÜ, HAMAM VE KİLİSE) ve geleneksel mimari ile yapılan konak ve evler ayrıntılı olarak tanıtımı yapılıyor

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım